Plánujete vánoční večírek nebo mikulášskou besídku pro své zaměstnance? V tom případě Vám krátce připomeneme daňové změny související s konsolidačním balíčkem, které vstoupily v účinnost v roce 2024.
Co přesně se v této oblasti změnilo?
Novela přinesla upřesnění okruhu společenských akcí, včetně těch s kulturním nebo sportovním prvkem, které jsou pořádány zaměstnavatelem pro zaměstnance nebo pro jejich rodinné příslušníky, a to bez limitace výše plnění pro účely osvobození od daně z příjmů na straně zaměstnance.
Jaké jsou podmínky, za kterých je plnění od daně osvobozeno?
- pořadatelem akce je zaměstnavatel (lze pro zorganizování akce najmout profesionálního dodavatele služeb)
- akce je pořádána pro omezený okruh účastníků
- vzhledem k povaze akce je její pořádání zaměstnavatelem obvyklé
- její forma a rozsah jsou přiměřené běžné podnikatelské praxi
Výše uvedené by měl být zaměstnavatel schopen prokázat, a měl by proto uchovávat vhodné důkazní prostředky ohledně takovéto konané akce (např. fotografie, video, prezenční listina se seznamem hostů, seznam adresátů rozeslaných pozvánek).
Na co si dávat pozor?
Uveďme si příklady akcí pořádaných zaměstnavatelem.
Příklad 1:
Zaměstnavatel nakoupí veškeré vstupenky běžně vypsaného termínu divadelního představení výhradně pro své zaměstnance a jejich rodinné příslušníky. Protože tato akce není primárně pořádána zaměstnavatelem, nýbrž se jedná o standardní představení ve standardním termínu v rámci běžného provozu divadla, vstupenky z tohoto představení by se u zaměstnanců zahrnovaly do limitu pro osvobození od daně z příjmů ve výši poloviny průměrné mzdy. V případě překročení limitu (i v součtu s jinými plněními poskytnutými zaměstnavatelem) by hodnota vstupenky byla předmětem odvodu daně z příjmů a pojistného.
Příklad 2:
Zaměstnavatel zvolí pro jím pořádanou akci nevhodné místo konání (např. luxusní podniky, exotické destinace) nebo pořádá akce pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky nadmíru často (např. 1x týdně). I za takových podmínek nemusí být akce považovány za osvobozená plnění na straně zaměstnanců a mohou být započítána do limitu pro osvobození od daně z příjmů, případně mohou být předmětem daně z příjmů a odvodů pojistného.
Příklad 3:
Zaměstnavatel organizuje akci ke Dni dětí pro zaměstnance a obchodní partnery s dětmi. Akce se koná na dvoře areálu firmy, celý tříhodinový program uvádí moderátorka známá z dětských pořadů a vystoupí i slavná česká dětská pěvecká skupina. Účast zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků nikterak neovlivní zdanění na straně zaměstnance, jedná se o osvobozený benefit bez limitu.
Jak z věcného hlediska rozlišit sportovní nebo kulturní akci pořádanou zaměstnavatelem pro omezený okruh účastníků (bez limitu pro osvobození) od nepeněžního plnění, které má povahu rekreace nebo zájezdu (limit do výše poloviny průměrné mzdy)?
V tomto ohledu bohužel Metodická informace Finanční správy ke zdaňování benefitů a jiných plnění poskytovaných zaměstnavateli zaměstnancům od 1. ledna 2024 mlčí. Zřejmě proto nezbyde nic jiného, než vzít v úvahu vždy individuální situaci každého zaměstnavatele a společně s ním nastavit konkrétní mantinely. Toto i řadu dalších našich klientských otázek si chceme osvětlit na plánovaném školení na zaměstnanecké benefity, které proběhne u nás v MATIDAL GROUP již 15.1.2025!
Máte otázky k tomuto tématu nebo Vás zajímají i jiné účetní či daňové oblasti?
Neváhejte nás oslovit a získat informace, které potřebujete pro své podnikání.