Otevírací doba

08:00 - 16:30

Napište nám

info@matidal.cz

Zavolejte nám

733 393 845

Předmět podnikání si u některých žádá změnu

17. srpna 2021 5:22

placeholder

Dne 12. května 2021 dospěl Nejvyšší soud ČR ve svém rozhodnutí sp. zn. 27 Cdo 3549/2020 k závěru, že ujednání stanov (společenské smlouvy, zakladatelské listiny) o předmětu podnikání spočívající v uvedení názvu volné živnosti „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ bez specifikace oboru činnosti, resp. konkrétního předmětu podnikání (které nemusí být shodné s pojmoslovím živnostenského zákona a jeho prováděcích předpisů), nesplňuje požadavek určitosti, neboť z něj není zjevné, co je předmětem podnikání dané společnosti, a odpovídajícího výsledku se nelze dobrat ani výkladem. K takovému ujednání se nepřihlíží.

Všechny obchodní korporace, které mají ve společenských smlouvách jako předmět podnikání zmíněno „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ , by si je měly změnit tak, že v nich nově uvedou konkrétní předmět podnikání (jako např. ubytovací služby), což se neobejde (v případě společností s ručením omezeným a akciových společností) bez konání valné hromady, bez notářského zápisu a bez změny v obchodním rejstříku.

Doporučujeme poradit se s právníkem/notářem zda změny provést nebo vyčkat na další vývoj nebo vyzvání obchodního soudu na řádný zápis.

 

Příklad nesprávně uvedeného předmětu podnikání:

Předmět podnikání:

výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona

 

Příklad správně uvedeného předmětu podnikání:

Předmět podnikání:

Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, v oborech činností: (1) Zprostředkování obchodu a služeb, (2) Nákup, prodej, správa a údržba nemovitostí, (3) Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků, (4) Projektování pozemkových úprav, (5) Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení